Karolína Kunftová | Tel: +420 777 869 941 | Mail: info@karolina-naturopatie.cz

Nutriční terapie

Co je nutriční terapie?

Klinická nutriční medicína je celosvětově uznávána jako jeden z nejefektivnějších typů léčebné terapie. Zkoumá vztah mezi potravinami, nutrienty a zdravím. Svou účinností se v úspěšnosti léčby řadí na druhé místo hned za klasickou západní medicínu. Nutriční medicína však na rozdíl od západní medicíny nepoužívá k řešení zdravotních problémů žádné chemické látky. Terapie je postavena na detailní znalosti biochemických procesů v těle, znalosti kombinací vhodných potravin a nutričních látek včetně znalosti jejich vzájemné interakce.

Co je cílem nutriční terapie?

Nutriční medicína příznivě ovlivňuje léčbu různých onemocnění úpravou stravovacích návyků a životosprávy, vypracováním přesných klinických programů za pomoci vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. To vše ve specifických kombinacích založených na výzkumech a klinických studiích.

S čím pracuji?

S klienty probírám jejich stravovací styl a na základě analýzy jídelníčku navrhuji změny. Někdy jsou efektivní pouze drobné úpravy nebo načasování jídel, jindy je zapotřebí krátkodobé eliminace k znovuobnovení biochemické rovnováhy v organismu.

Od května 2019 se věnuji a neustále vzdělávám v oblasti epigenetiky a nutrigenomiky - dvojici lékařských metodologií, zaměřených na objasnění souvislosti mezi stravou a geny. Tyto dva specifické obory se zabývají složitými vztahy mezi výživou molekul, genetickými polymorfismy a biologickým systémem člověka jako celku. Objasňují, jak pomocí zdravé výživy optimalizovat zdraví člověka. Nevýhodné genové mutace, vedoucí k riziku vzniku různých onemocnění, lze ovlivnit nejen stravou, ale také cíleně vybranými doplňky stravy nebo vhodně zvolenou fyzickou aktivitou.

Jedním z efektivních nástrojů nutriční terapie jsou i DNA testy zkoumají váš genotyp, což je unikátní soubor pouze vaší genetické informace. Tento soubor genů je zodpovědný za zdraví a jeho projevy. Výstupem ode mne jsou poté doporučení, jakým oblastem zdraví je vhodné věnovat pozornost a čím konkrétně optimalizovat jejich funkci. Nejčastěji pracuji s následujícícmi testy:

  • DNA Health testuje 45 genů z osmi oblastí, které zásadním způsobem ovlivňují naše zdraví: metabolismus lipidů a cholesterolu, methylace, detoxikace, zánětlivost, oxidativní stres a schopnost antioxidace, zdraví kostí, inzulinová citlivost, reakce na potraviny (kofein, železo, PUFA, sůl, hořká chuť, alkohol, lepek, laktóza) a nově také metabolismus vitamínů (vitamín A, D, B12, C). Tento test je vhodný nejen při zkoumání příčin vzniku konkrétních onemocnění, ale také jako preventivní nástroj k porozumění vašemu zdraví nebo zdraví vašich členů rodiny.
  • DNA Diet je vhodný při analýze metabolismu živin s důrazem na regulaci váhy. Test na základě konkrétních genových mutací vyhodnocuje například nejvhodnější stravovací styl pro váš genotyp, objem fyzické aktivity k regulaci hmotnosti, rychlost metabolismus tuků a sacharidů, schopnost udržení homeostázy, ale také funkci genů zodpovědných za pocit sytosti, chuti na sladké nebo ukládání tuků.
  • DNA Sport je velmi efektivním nástrojem pro profesionální i rekreační sportovce. Popisuje jaká je vaše genetická predispozice v souvislosti se schopností regenerace, rizikem zranění, zda máte vlohy k silovému nebo spíše vytrvalostnímu sportu, kdy je pro vás optimální trénovat nebo jak vaše tělo metabolizuje kofein či sůl.

Text je inspirován a částečně převzat ze stránek České naturopatické společnosti.